fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Narada obywatelska o kosztach energii

Narada obywatelska o kosztach energii – to projekt rozpoczęty w październiku 2021 r. i realizowany przez Fundację Stocznia ze środków European Climate Foundation. W roli partnera głównego jest Centrum Nauki Kopernik, a do rady ekspertów przystąpiło kilkanaście instytucji i organizacji związanych z problemem ubóstwa energetycznego. Zakończenie projektu planuje się do końca roku.

Projekt zakłada zorganizowanie kilkunastu narad w społecznościach lokalnych o problemie ubóstwa energetycznego i kosztach energii w Polsce. Przykładowy schemat narady zamieszczono poniżej:

narada wysocki

Głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie – czy istnieje taki model strategii energetycznej, który zniweluje efekt wzrostu cen energii i powiększanie się grupy odbiorców, dla których koszty energii staną się zbyt wysokie, jakie koszty jesteśmy w stanie unieść jako państwo, gospodarka i indywidualni odbiorcy, jak przygotować kraj na bardziej racjonalne gospodarowanie energią i jej oszczędzanie.

Ocenia się, że problem ubóstwa energetycznego dotyczy w Polsce ponad miliona rodzin, w których trzeba wybierać czy opłacić rachunek za prąd czy wykupić leki bądź żywność. Wśród czynników wpływających na te problemy są niskie dochody, wysokie i rosnące koszty energii, niska efektywność energetyczna budynków, brak wiedzy o potrzebie oszczędzania energii. Szacuje się, że co 10. gospodarstwo domowe w Polsce ma już kłopot z opłaceniem rachunków za prąd i dostarczaniem ciepła. Wiele osób wyraża strach przed chłodem w mieszkaniach zimą.

Materiały z narad lokalnych, analizy eksperckie, ekologiczne, strategie polityczne posłużą do przygotowania jesienią ogólnopolskiej narady poświęconej redukcji ubóstwa energetycznego. Całość dorobku projektu przekazana zostanie osobom decyzyjnym, rządzącym w kraju.

Jedna z takich narad lokalnych odbyła się 13 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

wysocki energia debata copy 

W jej trakcie rozmawiano o możliwych rozwiązaniach wspierających wychodzenie z kryzysy energetycznego, znaczonego zjawiskiem ubóstwa.

Wśród ekspertów, praktyków i naukowców, polityków, działaczy organizacji pozarządowych i mieszkańców –  był współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy Michał Wysocki.

– O ubóstwie energetycznym mówimy wtedy, gdy gospodarstwo domowe ma trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb związanych z energią cieplną i elektryczną w mieszkaniu. W Polsce problem ten dotyka aż 3, 5 mln osób i niestety, wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie rosła. Podczas dzisiejszej narady zastanawialiśmy się, jakie rozwiązania byłyby adekwatne do sytuacji  mieszkańców Bydgoszczy. Podstawowym wnioskiem jest konstatacja, że zwalczanie ubóstwa energetycznego musi być połączone z programem poprawy jakości powietrza i że leży to w interesie wszystkich grup społecznych w mieście – powiedział Michał Wysocki.

Więcej o naradach przeczytaj TUTAJ 

opr. nim, 13 czerwca 2022 r.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem