fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Funduszy z KPO nie ma, inwestycje drożeją, kamienie milowe leżą

W połowie lipca br. poseł Jan Szopiński skierował swoją 780. z kolei interpelację, prosząc tym razem premiera o zinterpretowanie informacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o tym, że w 2022 roku Polska nie otrzyma funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, bo nie spełni wymaganych kryteriów.

Poseł Jan Szopiński zapytał wprost: – Jeżeli z powodu świadomego i celowego łamania zasad obowiązujących w Unii Europejskiej, w tym zasad praworządności oraz opóźniania przez Pana Premiera i ministrów Pańskiego Rządu realizacji „kamieni milowych”, polskie samorządy, szpitale, uczelnie i przedsiębiorcy otrzymają dotacje i pożyczki warte mniej o kilkadziesiąt procent (materiały budowlane podrożały o ok. 34%, a niektóre materiały nawet o 62% i ceny te nadal rosną), to kto zwróci Polakom pieniądze utracone z winy Pana Premiera i z winy ministrów Pańskiego Rządu?

W odpowiedzi, jaką przygotował minister Grzegorz Puda pełno jest wyliczeń wskaźników, mierników, terminów przybliżonych, opisów trudności zadań, ale choćby z tego fragmentu odpowiedzi: Pierwszy wniosek o płatność obejmie okres od 01.02.2020 r. do 30.06.2022 r. i jest planowany do złożenia w czwartym kwartale br. Warunkiem otrzymania płatności będzie realizacja przypisanych do tego wniosku o płatność kamieni milowych i wskaźników. Zgodnie z decyzją Rady UE do pierwszego wniosku w części dotacyjnej wchodzi 28 mierników, natomiast w części pożyczkowej jest to 9 mierników. Pierwsza płatność z KE powinna wynieść prawie 2,9 mld euro dla części dotacyjnej i 1,4 mld euro dla części pożyczkowej. Wyłata środków przez KE następuje ok. 4 miesiące po wysłaniu wniosku o płatność." – wynika, że będzie już wtedy rok 2023.

***

Poniżej treść interpelacji posła Jana Szopińskiego z 19 lipca br.:

„(…) jak poinformowało w mediach Ministerstwo Funduszy Polityki Regionalnej, do końca 2022 roku do Polski NIE WPŁYNIE ANI JEDNO EURO z unijnego budżetu spójności, na realizację przez beneficjentów Krajowego Planu Odbudowy.

Od wielu miesięcy Pan Premier i wszyscy prominentni politycy PiS i Solidarnej Polski  wiedzieli, że Unia Europejska przekaże środki finansowe z Funduszu Spójności tylko tym państwom, które działają zgodnie z zasadami europejskiej praworządności. Zasady te każdy kraj przyjął na siebie dobrowolnie i zobowiązał się do ich stosowania.

Kierownictwa PIS i Solidarnej Polski, ponaglane przez Komisją Europejską, dopiero w połowie roku zdecydowały się na      likwidację skompromitowanej, tzw. izby dyscyplinarnej nie będącej sądem, ale działającej na rzecz represjonowania sędziów nie chcących ulegać partyjnym i rządowym naciskom. Poza tym, jak informują media, przez długi czas Pan Premier i ministrowie ukrywali prawdę, jak wielka była w latach 2015 – 2022 skala łamania prawa, stwierdzona przez Komisję Europejską i jakie w związku z tym Rząd otrzymał zadania do wykonania, by do Polski zaczęły płynąć środki Unii Europejskiej.

W związku z powyższym, proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1) Czy prawdą jest informacja Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o tym, że w 2022 roku do Polski nie wpłynie ani jedno euro na inwestycje Krajowego Planu Odbudowy oraz że przyczyną niewypłacenia Polsce tych środków jest niewykonanie obowiązków Rządu w zakresie realizacji tzw. kamieni milowych, czy wymogów przekazania tych środków, określonych przez Komisję Europejską?

2) Jeżeli z powodu świadomego i celowego łamania zasad obowiązujących w Unii Europejskiej, w tym zasad praworządności oraz opóźniania przez Pana Premiera i ministrów Pańskiego Rządu realizacji „kamieni milowych”, polskie samorządy, szpitale, uczelnie i przedsiębiorcy otrzymają dotacje i pożyczki warte mniej o kilkadziesiąt procent (materiały budowlane podrożały o ok. 34%, a niektóre materiały nawet o 62% i ceny te nadal rosną), to kto zwróci Polakom pieniądze utracone z winy Pana Premiera i z winy ministrów Pańskiego Rządu?

3) Jakie „kamienie milowe” zostaną zrealizowane przez Rząd w 2022 roku? Czy sposób realizacji tych zadań został uzgodniony z Komisją Europejską?”

***

Treść odpowiedzi ministra Grzegorza Pudy z 5 sierpnia 2022 r. na interpelację posła Jana Szopińskiego nr 34667:

„ (…) odpowiadając na interpelację przedstawiam następujące informacje.

Decyzja wykonawcza Rady UE z 17 czerwca br. zatwierdzająca KPO nie umożliwia jeszcze otrzymania środków finansowych z Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Konieczne do wypełnienia pozostają warunki formalne oraz merytoryczne.

W ramach warunków formalnych muszą zostać wynegocjowane z Komisją Europejską tzw. ustalenia operacyjne, określające szczegółowo sposób weryfikacji osiągnięcia mierników (tzw. mechanizmy weryfikacji), typy dokumentacji potwierdzającej osiągnięcie mierników oraz dodatkowe etapy realizacji reform i inwestycji do monitorowania.

Negocjacje ustaleń operacyjnych z KE rozpoczęły się 24 czerwca br. i będziemy chcieli zakończyć je jak najszybciej - do końca września, choć w przypadku wielu krajów trwa to ok. 4 miesiące.

Warunkami formalnymi jest też wynegocjowanie z KE oraz podpisanie umowy finansowej i umowy pożyczki. Umowy te w imieniu Rządu RP podpisze minister właściwy ds. rozwoju regionalnego jako koordynator KPO.

Powyższe warunki są niezbędne do udostępnienia przez KE 70% kwoty bezzwrotnego wsparcia w ramach Instrumentu UE na rzecz Odbudowy.

W celu otrzymania środków finansowych istotne jest również, by dopełnić wymogów merytorycznych, tzn. zrealizować uzgodnione mierniki zgodnie z wynegocjowanymi zapisami załącznika do decyzji wykonawczej Rady UE i w terminach tam przewidzianych.

Pierwszy wniosek o płatność obejmie okres od 01.02.2020 r. do 30.06.2022 r. i jest planowany do złożenia w czwartym kwartale br. Warunkiem otrzymania płatności będzie realizacja przypisanych do tego wniosku o płatność kamieni milowych i wskaźników. Zgodnie z decyzją Rady UE do pierwszego wniosku w części dotacyjnej wchodzi 28 mierników, natomiast w części pożyczkowej jest to 9 mierników. Pierwsza płatność z KE powinna wynieść prawie 2,9 mld euro dla części dotacyjnej i 1,4 mld euro dla części pożyczkowej. Wyłata środków przez KE następuje ok. 4 miesiące po wysłaniu wniosku o płatność.

Zjawisko rosnących cen jest procesem niezależnym od KPO. Rosnąca inflacja, wzrost kosztów inwestycji (poprzez np. wzrost kosztów materiałów budowlanych), zakłócenia w łańcuchach dostaw to nie tylko problem Polski i inwestycji w polskim KPO.

Należy podkreślić, że inwestycje planowane do realizacji w ramach KPO, zarówno w odniesieniu do ich przedmiotowego zakresu, jak i ich skali finansowej, będą stanowić znaczący impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki.”

Dziwna konstatacja ministra wobec coraz liczniejszych głosów po stronie rządzących, że nam te środki finansowe już tak bardzo nie są potrzebne…

Opr. nim, 8 sierpnia 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem