Poseł Jan Szopiński przedstawił w Sejmie sprawę utworzenia samodzielnego wydziału lekarskiego w Bydgoszczy, niezależnego od UMK – pomysłu przedstawionego na konferencji prasowej w Bydgoszczy, wspólnie z prof. Maciejem Świątkowskim. Obaj politycy wystąpili z apelem do ministrów o przekazanie przez rząd w roku 2023 środków na powołanie w Bydgoszczy takiego samodzielnego wydziału lekarskiego.
„– W roku 2022 i 2023 minister zdrowia przyznał blisko 70 mln zł w postaci obligacji skarbowych na utworzenie wydziału lekarskiego na katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie i 40 mln na Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie.
Wyborcy zapytali mnie, dlaczego w żadnej z tych konkretnych informacji o możliwości uzyskania obligacji na utworzenie wydziału lekarskiego nie padło o możliwości utworzenia takiego uniwersytetu i kierunku w Bydgoszczy.
Od kilku lat mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego apelują do rządu o powołanie w Bydgoszczy niezależnej od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczelni medycznej, ale projekt ustawy w tej sprawie zawzięcie blokują politycy PiS, a na ewentualne utworzenie wydziału lekarskiego przy istniejącej szkole wyższej podobno nigdy nie było rządowych pieniędzy.
klik foto. - posłuchaj wystąpienia posła w Sejmie RP
Utworzenie wydziału lekarskiego w ramach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego lub Politechniki Bydgoskiej wymaga oczywiście przede wszystkim inicjatywy i zgody rektorów oraz kolegialnych władz uczelni, bo uczelnie są autonomiczne i niezależne od politycznych nacisków, ale rektorzy, senaty oraz przyszli wykładowcy nauk medycznych muszą wiedzieć, czy na utworzenie wydziału lekarskiego i utworzenie bazy klinicznej znajdą się dodatkowe, rządowe pieniądze.
Dlatego w miniony poniedziałek wspólnie z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Świątkowskim, przewodniczącym Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta Bydgoszczy, byłym senatorem i posłem, wystąpiliśmy do ministra zdrowia oraz do ministra edukacji i nauki, z wnioskami o wyrażenie jasnej pisemnej deklaracji dotyczącej możliwości przekazania przez rząd w roku 2023 obligacji skarbowych tym bydgoskim uczelniom, które podejmą inicjatywę powołania wydziału lekarskiego. Tylko po takiej pisemnej deklaracji rektorzy uczelni będą mogli podejmować racjonalne analizy i decyzje, optując zarówno za utworzeniem wydziału lekarskiego, jak i ewentualnie przeciwko takim decyzjom.”.
***
Wspomniana konferencja prasowa J. Szopińskiego i prof. M. Świątkowskiego wzbudziła reakcję posła PiS Tomasza Latosa, który oświadczył w mediach, że to pomysł nienowy, a wraz z posłem Ł. Schreiberem (PiS) zabiegają o to samo rozmawiając z rektorami bydgoskich uczelni (z zarzutem, że ten etap konsultacji Szopiński i Świątkowski pominęli).
W tej sytuacji – doceniając troskę posłów PiS o utworzenie w Bydgoszczy wydziału lekarskiego – nasuwa się pytanie, dlaczego ukrywali przed mieszkańcami, że taki wydział może powstać i być dofinansowany z obligacji skarbowych, dlaczego nie zadziałali skutecznie w swoim PiS-owskim rządzie, żeby te obligacje były przyznane Bydgoszczy już w 2022 roku, jak miało to miejsce w wielu innych miastach uniwersyteckich w kraju?
Opr. nim, 10 lutego 2023 r.